Kas yra emocinis intelektas?

Emocinio intelekto lavinimas turėtų būti viena svarbiausių vaiko ugdymo dalių. Kas yra emocinis intelektas? Žinoma, reikalinga ne tik vaikams, tačiau ir suaugusiems, kadangi emocinis intelektas susijęs su empatija, gebėjimu suprasti kitų žmonių emocijas. Tik toks žmogus gali būti pilnavertis visuomenės dalyvis, galiausiai, emocinis intelektas gali padėti sukurti sėkmingesnius santykius, našiau dirbti, rasti draugų ir kitaip veikti žmogaus kasdienybę.

Emocinio intelekto svarba

Emocinis intelektas nėra matuojamas, kaip kad pavyzdžiui intelekto koeficientas. Emocinį intelektą galima matuoti nebent žmogaus empatiškumu, įvertinus kaip jis gyvena, ar jis turi artimų žmonių, galiausiai, kaip su jais bendrauja. Tai visas komplektas bruožų, kurie apibūdina žmogų. Svarbiausia, kad šių savybių neįgijus jaunystėje, vaikystėje – galite jas įgauti suaugus. Kuo anksčiau pradedama ugdyti – tuo greičiau našesnius rezultatus pavyks pasiekti, tačiau jau geriau vėlesniame amžiuje nei niekada.

Tėvų pavyzdžio svarba

Nors diskutuojant apie emocinį intelektą galima pasinaudoti patarimais, kurie padeda ugdyti šį žmogaus bruožą, tačiau bene daugiausia informacijos susijusios su emociniu intelektu vaikas gauna vaikystėje matydamas savo tėvų pavyzdžius. Būtent tėvai turi rodyti teigiamą pavyzdį, kaip reikia tinkamai susitvarkyti su pykčiu, kilusiomis emocijomis, kaip susitvarkyti su liūdesiu ir nesėkme. Negalima užgniaužti savo jausmų, kadangi ateityje tai gali neigiamai lemti vaiko psichiką, jis nežinos kaip elgtis kai pyksta. Ugdymo metu negalima vartoti tokių sakinių, kaip kad „berniukai neverkia“, „negalima liūdėti“ ir panašiai. Neigiamos reakcijos – irgi reakcijos, tad joms reikia skirti tiek pat daug dėmesio kiek ir džiaugsmui.

Emocinio intelekto ugdymas per žaidimus

Vaikai geriausiai mokosi žaisdami, kadangi tuomet jie nejaučia, kad per žaidimus bandome jiems įskiepyti tam tikras elgesio taisykles, juolab, tam tikri pratimai gali padėti ugdyti emocinį intelektą vaikui jam pačiam nesuprantant, kad tai yra ugdymo dalis. Mokymosi metu įtraukite vaikiškus žaidimus, labai daug reikšmės turi humoras, kvailiojimai, žaismingi pasakojimai, kurių metu skirtingi personažai patyria įvairius jausmus ir mokomasi, kaip su jais susigyventi. Labai dažnai per žaislus vaikai pasako tai, ko realiai neįdrįstų pasakyti.

Sužinok daugiau:  Naujagimystė - 4 savaitės naujame pasaulyje

Emocinio intelekto taisyklės

  • Suteikite galimybę vaikui išreikšti savo emocijas. Ir nesvarbu, ar jos yra teigiamos, ar neigiamos. Liūdėkime ir džiaukitės kartu su juo.
  • Skatinkite vaiką kalbėti apie jausmus, parodykime jam pavyzdį – kaip reikia apie tai kalbėti.
  • Skatinkime vaiką įsijausti į kito žmogaus emocijas, klauskime jo: „kaip tu jaustumeisi, jeigu būtum jo vietoje?“
  • Padėkite vaikui nusiraminti, suteikite jam skirtingus nusiraminimo būdus. Juk jis nežino kaip susivaldyti su savo emocijomis.
  • Pokalbio metu bandykite kartu su vaiku spręsti problemas, ieškoti kompromiso, kuris tenkintų visas puses.
  • Būkite kuo pozityvesni ir sutekite galimybę vaikui augti jaukioje ir ramioje aplinkoje. Tačiau iškilus problemoms – neslėpkite savo emocijų.
  • Motyvuokime vaikus ir skatinkime juos siekti rezultatų, džiaukimės, kai jiems pavyksta pasiekti tai, ko reikia.
  • Galiausiai labai svarbu pagirti vaiką tada, kai jis tinkamai susitvarko su savo emocijomis.

Emocinis intelektas gali palengvinti gyvenimą. Svarbiausia, kad jis yra išmokstamas, tad padėkite vaikui jau nuo mažu dienų tinkamai reaguoti į tam tikrus pokyčius.

Įvertinkite straipsnį

Spauskite kad Įvertinti.

Reitingas / 5. Balsavo: