Intensyvūs pirmieji metai – Kūdikystė 1-6

Kūdikystė – tai intensyviausio mokymosi periodas. Per pirmuosius gyvenimo metus vaikas iš bejėgio žmogučio tampa savarankišku judriu asmeniu, išmoksta šliaužti, ropoti, vaikščioti. Judesio raida tampa pagrindu tolesnei pažintinei ir kalbos raidai. Intensyviai vystosi vaiko rankos įgūdžiai, tobulėja rega, klausa, pažinimo ir su¬vokimo funkcija, lavėja motorinė sistema. Mažylis pradeda liesti savo kūng, aplinkos daiktus, bendrauti su kitais žmonėmis, užmegzti ryšius, pažinti ir supantį pasaulį.

Kūdikystė

Pirmaisiais savo gyvenimo metais kūdikis auga itin sparčiai. Pirmąjį pusmetį vaiko kūno masė per mėnesį vidutiniškai padidėja po 700-800 g, antrąjį pusmetį – po 400-500 g. Sparčiai keičiasi ir kūno dalių proporcijos. Galvytės apimtis vidutiniškai padidėja 1—2 cm per mėnesį, krūtinės ląsta auga greičiau ir 3-ią mėnesį susilygina su galvos apimtimi. Kojos auga greičiau negu liemuo, padidėja pėdos-vaikas ruošiasi vaikščioti.

Pirmieji dantukai pradeda dygti 5-9 mėnesiais. Dažniausiai pirmieji prasikala apatiniai
viduriniai kandžiai, po to — viršutiniai viduriniai kandžiai. Tačiau net ir visiškai sveikų vaikų dantų dygimo laikas ir tvarka labai skiriasi.

Kūdikystės periodu reikia būtinai vartoti vitaminą D. Kiek ir kokio vitamino D skirti vaikučiui, sprendžia vaikų gydytojas, atsižvelgdamas į metų laiką ir vaikučio fizinį vystymąsi. Tėvelių pareiga – neužmiršti jį sugirdyti kūdikiui.

Pirmasis kūdikio mėnuo

Jūsų užduotis – kuo labiau įsiklausyti į savo kūdikio pagrindinius poreikius. Stebėkite savo vaiką, jo nuotaikas ir reakcijas į supančią aplinką, sužinokite, kas jį pralinksmina, nustebina. Maitinkite jį pagal poreikį, ne pagal valandas.

Prisilietimai kūdikiui – labai didelis malonumas ir būdas susipažinti su pasauliu. Keletą kartų per dieną po keletą minučių darykite mankštelę, kurios metu padėtumėte kūdikiui verstis ant šono ar ant pilvo. Švelniai glostykite rankutes, kojytes ir visą kūnelį. Dažnai kalbinkite vaiką, pasakokite jam, kas vyksta, vadinkite vardu, dainuokite daineles.

Šio laikotarpio raidos tendencijos

  • Motorika: gulėdamas ant pilvo jau gali trumpam pakelti galvą ar pasukti veidą į šoną;
  • Rankų judesiai: sugriebia barškutį, bet jo dar neišlaiko;
  • Rega: sutelkia žvilgsnį į kalbinimą ar šypseną;
  • Kalba: po dviejų savaičių nuo gimimo pradeda šypsotis;
  • Socialinė raida: reaguoja į garsą.

Antrasis kūdikio mėnuo

Praleiskite su kūdikiu kuo daugiau laiko – tai leis Jums pastebėti, kaip greitai jis vystosi. Jūsų vaikui labai svarbus kūniškas kontaktas, todėl prisilietimai, nešiojimas ant rankų turi būti įprasta, kasdienė buvimo su kūdikiu forma. Išnaudokite žindymo laiką ramiam pabuvimui su kūdikiu.

Tačiau neužmirškite, kad kaip ir suaugęs žmogus kartais nori pabūti vienas, taip ir kūdikiui reikalingos akimirkos, kuomet jis gali užsiimti pats savimi, įjunkite švelnią muzikėlę, pakabinkite ryškių spalvų žaisliukų, tegu vaikutis domisi aplinka. Muzika lavina kūdikio emocinį suvokimą, stiprina motorinį vystymąsi, gerina kalbos įgūdžius.
Kalbinkite kūdikį vardu. Tą darykite aukštesniu tonu nei įprastai.

Tyrimais nustatyta, jog vaikai labiau reaguoja į paplonintą suaugusiojo balsą. Taip skatinsite mažylį ištarti pirmuosius garsus. Atsišaukite įjuos, prieikite, pakalbinkite, šypsokitės ir sulauksite daugiau šypsenų iš kūdikio. Būkite savo vaiko aplinkos įgarsintoju: pasakokite, ką veikiate, ką ketinate daryti, ką matote, ką valgote.

Šio laikotarpio raidos tendencijos

  • Motorika: gali pakelti galvą ir ją trumpai nulaikyti gulėdamas ant pilvo ar laikomas stačias;
  • Rankų judesiai: delniukas vis dažniau būna pusiau ištiestas, gali trumpai palaikyti sugriebtą barškutį;
  • Rega: stebi žmogų ir aplinką, seka akimis judantį daiktą;
  • Kalba: į suaugusiojo šypseną atsako sąmoninga šypsena, pradeda tarti pirmuosius garsus;
  • Socialinė raida: kalbinamas šypsosi, viso kūno judesiais aktyviai reaguoja į balsą ar žmoga

Trečiasis kūdikio mėnuo

Trečias kūdikio gyvenimo mėnuo paprastai tėvams suteikia daugiau pasitikėjimo savimi ir džiaugsmo. Mama ir kūdikis jau išmoko sėkmingai žindyti ir žįsti, priprato prie žindymo poreikių, daugiau vienas apie kitą „žino”, todėl jaučiasi ramiau ir saugiau.

Gali būti, kad kūdikis padovanoja tėveliams daugiau ramesnių naktų, kai nakties miegas trunka net aštuonias valandas. Džiaukitės ir ilsėkitės kartu.

Mažylis daugiau juda, bet judesiai dar nekoordinuoti, todėl prižiūrintis suaugęs turi būti budrus – apsaugokite nuo nelaimingų atsitikimų, kritimų nuo lovelės ar kitų aukštesnių paviršių.

Kūdikis intensyviau mokosi judinti rankeles, jos tampa mėgstamiausiu žaidimu – jis jas apžiūrinėja, ragauja. Vis dažniau pasiseka užčiuopti tai, ką pamatė savo mažomis akytėmis. Todėl kūdikiai labai mėgsta žaisti su tėvelių veidais. Leiskite pačiupinėti savo nosį, akis, skruostus, ausis, lūpas. Šypsokitės vaikeliui kuo dažniau!

Šio laikotarpio raidos tendencijos

  • Motorika: vertikalioje padėtyje vis stabiliau išlaiko galvą, gulėdamas ant pilvo pakelia galvą ir krūtinę, sodinamas galvą kelia kartu su visu kūneliu, sėdi palinkęs į priekį;
  • Rankų judesiai: mokosi judinti rankas taip, kaip pats nori, abiem rankom siekia daiktų, esančių priekyje ar šone;
  • Rega: akių judesiai tampa labiau koordinuoti; trečiojo mėnesio pabaigoje akys įgauna savo nuolatinę spalvą;
  • Kalba: taria balses, vis dažniau gargaliuoja ir pradeda čiauškėti;
  • Socialinė raida: mielai bendrauja, pažįsta šeimos narius, kalbinamas atsako savais garsais.

Ketvirtasis kūdikio mėnuo

Jūsų kūdikis su kiekviena diena darosi savarankiškesnis, tačiau artimiausių suaugusiųjų pagalba ir priežiūra vis dar labai svarbi. Kūdikiui pasakokite gražias istorijas, sekite trumpas pasakėles, niūniuokite daineles. Myluokite, liūliuokite, nešiokite, kalbėkite su kūdikiu kuo
daugiau.

Žaiskite žaidimą „atsisėdu—atsigulu”. Laikydami už šonų, pastebėkite, kiek ilgai mažylis išlaiko savo svorį stovėdamas ant kojų. Vaikui gali būti smagu spyruokliuoti. Tačiau nepamirškite, kad vaikelis greitai pavargsta.

Kūdikis vis labiau pastebi skirtingas nuotaikas suaugusiojo veide ir pats bando jas atkartoti. Mimiką jis jau sieja su garso tonu, intensyviai reaguoja į garsus, balsą. Ketvirtąjį gyvenimo mėnesį kūdikiai ypač susidomi tėčiais – juos traukia tėčio balsas, jiems patinka su juo žaisti.

Sužinok daugiau:  Kieno kraujo grupę dažniausiai paveldi vaikas?

Dažniausi klausimai

Ar normalu, jeigu kūdikis nesituština savaitę?

Motinos pienu maitinamas kūdikis gali tuštintis kas 10 dienų ir tai laikoma normalu, jeigu gerai auga svoris, o išmatos yra normalios konsistencijos.

Šio laikotarpio raidos tendencijos

  • Motorika: gulėdamas ant pilvo pakelia galvą 90° kampu nuo paviršiaus, remiasi dilbiais ar ištiestomis rankomis, sodinamas galvą laiko tiesiai ir tvirtai, apsiverčia nuo pilvo ant šono arba ant nugaros, laikomas stačiai atsispiria pėdomis;
  • Rankų judesiai: rankas laiko ties kūno vidurio linija, siekia ranka daikto, jį griebia ir kiša į burną;
  • Kalba: čiauška, taria kažką panašaus į skiemenis, garsiai reiškia nuotaikas (juokiasi, krykščia, klykauja);
  • Socialinė raida: domisi savo atvaizdu veidrodyje, tyrinėja daiktus, nustojus bendrauti, gali rodyti nepasitenkinimą, susijaudina pamatęs maistą.

Penktas kūdikio mėnuo

Jeigu tik gimusiam vaikui mamos pienas yra išgyvenimo šaltinis, tai augančiam kūdikiui prisiglaudimas prie krūties tampa psichologiškai svarbus, nes padeda nurimti išsigandus, supykus ir pan. Tad glauskite mažylį prie krūtinės kiek tik jam to reikia, nes kitaip nusiraminti kūdikis dar nemoka.

Tačiau nuo penktojo mėnesio iš motinos pieno gaunamų maisto medžiagų kūdikiui pradeda trūkti, todėl rekomenduojama jį primaitinti duodant įvairesnio maisto, bet nenustoti žindyti. Dėl pasirengimo ragauti suaugusiųjų maisto ir papildomo maitinimo įvedimo geriausia pasitarti su vaiko gydytoju, nes visi vaikai yra skirtingi, ir jų maisto bei energijos poreikiai skiriasi.

Patariama pradėti nuo maitinimo vidury dienos, nes jis vėliau taps pagrindinis – pietų maitinimas. Iš pradžių galima duoti daržovių tyrės, tačiau atsižvelkite į daržovių auginimo sezoną. Jeigu papildomo maitinimo metas ateina pavasarį, kai dar nėra šviežių daržovių, galima pradėti maitinti nuo kruopų košelės arba pasiūlyti vaikų maitinimui paruoštų konservuotų daržovių tyrelių.

Naujas maistas vaikui yra labai keistas dalykas, todėl pradėti maitinti reikia labai pamažu. Iš pradžių duokite po kelis arbatinius šaukštelius, vėliau kiekį po truputį didinkite iki pilno maitinimo pakeitimo.
Vienu metu duokite tik vienos rūšies tyrę ir kelias dienas iš eilės ragaukite tą pačią. Taip daryti reikia dėl kelių priežasčių. Viena vertus, pamažu pripratinama prie skonio. Kita vertus, lengviau pastebėsite, jei vaikas negali valgyti vieno ar kito maisto (jį išberia ar viduriuoja). Taip sužinosite, ar yra produktų, kurių kol kas reikia vengti.

Praėjus kelioms savaitėms, kai kūdikis pradėjo valgyti daržovių tyres, pasiūlykite jam tarp maitinimų ir vaisių tyrelės. Bet pradėkite duoti taip pat kaip ir daržovių tyrę – nuo kelių arbatinių šaukštelių ir vienos rūšies.
Taip pat jau galima bandyti duoti gėrimo, pavyzdžiui, vandens arba specialiai kūdikiams paruoštų arbatėlių.

Dažniausi klausimai

Šiltas ar šaltas maistas?

Vaisių tyres galima valgyti šaltas (tik geriau ne tiesiai is šaldytuvo) arba kambario temperatūros. Daržovių tyres geriau duoti truputį pašildytas.

Ką daryti, jeigu vaikas nevalgo papildomo maisto?
Nieko keista, kad vaikui gali būti sunku priprasti prie naujo maisto — juk jo skonis visai nepanašus i mamos pieno. Kai pirmą kartą duosite kitą maistą, laikykite vaiką glėbyje lygiai taip pat, kaip maitindamos krūtimi. Gali būti, kad vaikas išspjaus maistą, nusuks galvą ar tiesiog nevalgys. Nekiškite per prievartą. Pabandykite iš naujo kitą dieną, bet tik tada, kai vaikas alkanas.

Neišvengiamai dalis maisto iškris iš burnos — liežuvio judesiai dar nepakankamai išvystyti, kad maistas būtų grąžinamas atgal. Bet turėkite kantrybės, kol vaikas išmoks greitai valgyti. Reikės paplušėti, kol mažylis pripras prie naujo maisto. Tačiau neatidėliokite pratinimo ateičiai – vėliau bus tik sunkiau!

Šio laikotarpio raidos tendencijos

  • Motorika: gulėdamas ant pilvo verčiasi ant nugaros ir atvirkščiai, prisitraukia ir čiulpia kojos pirštą, lengvai prilaikomas stojasi, remiasi kojų pirštais;
  • Rankų judesiai: rankos klauso vis labiau, paima duodamą daiktą, patraukia į šalį nedidelius daiktus, trukdančius stebėti jį dominantį objektą;
  • Kalba: taria balsius, dvibalsius bei keletą priebalsių, žaisdamas kalba pats su savimi;
  • Socialinė raida: pradeda skirti pažįstamus žmones, nuo svetimų suglumsta.

Šeštasis kūdikio mėnuo

Kūdikis šiuo amžiaus tarpsniu labai intensyviai domisi aplinka ir savimi. Palaikykite kūdikį prieš veidrodį ir pamatysite, kaip jis džiaugiasi.

Šešių mėnesių kūdikis jau gali išmiegoti nevalgęs aštuonias valandas. įvairėja jo maisto racionas ir išsikala pirmieji dantukai. Nuo šešių mėnesių pradėkite duoti kruopų košę. Iš pradžių ją virkite iš vienos rūšies grūdų ir pradėkite maitinti kaip daržovių tyrę. Kai išragausite visų grūdų košes ir jos tiks, galite gaminti kelių grūdų košes ir po dviejų savaičių duoti dvi kruopines košes: vieną – pusryčiams, o kitą-vakarienei. Jas galite paskaninti vaisių tyrelėmis.

Kol kūdikis minta tik mamos pienu, išmatos būna rūgštingesnės, jų fermentai mažai aktyvūs, todėl žindomi kūdikiai retai iššunta. Pradėjus primaitinti, išmatos tampa šarminės ir fermentai aktyvesni, tad iššutimų pasitaiko dažniau. Siekant to išvengti, reikia parinkti tinkamo dydžio sauskelnes – jos turi gerai priglusti, tačiau neturi veržti.

Plaunant kūdikio užpakaliuką, nenaudokite muilo, nes jis sausina odą ir ji tampa labiau pažeidžiama. Sauskelnes stenkitės keisti po kiekvieno maitinimo, bent 6 kartus per parą. Nupraustą odą nusausinkite švelniu rankšluosčiu ir patepkite vaikišku kremuku.

Šio laikotarpio raidos tendencijos

  • Motorika: gulėdamas ant pilvo atsispiria kojomis ir pasistumia į priekį, gulėdamas ant nugaros pakelia galvą, apsiverčia, atsiranda rangymosi judesiai, sėdėdamas išlaiko svorį;
  • Rankų judesiai: įsikiša daiktus į burną, laisvai perima iš vienos rankos į kitą;
  • Kalba: taria keliaskiemenius garsus, guguoja;
  • Socialinė raida: reaguoja į savo vardą, mėgsta žiūrėti į veidrodį, atsako į reiškiamus įvairius jausmus.

 

Įvertinkite straipsnį

Spauskite kad Įvertinti.

Reitingas / 5. Balsavo: